Blog

K sérii krátkych edukačných videí sme pre vás pripravili aj túto sekciu písaných textov. Venujeme sa v nich témam, ktoré zaznejú aj vo videách, no podrobnejšie. Aby ste v dialógoch s blízkymi mohli presnejšie argumentovať a my viac scitlivovať verejnosť. Pretože aj na psoch záleží. Do sčítania!


Prvá pomoc psovi v núdzi? Najmä nezostaňte ľahostajní

Na záchranu zvieraťa v núdzi neexistuje jedno „posvätné“ pravidlo. Existuje však zopár krokov, ktoré nikdy nie sú márne a je dobré mať ich na pamäti. Samozrejme to vždy závisí od okolností – kde sme zvieratko, napríklad psíka, našli a v akom je zdravotnom stave. Vo všeobecnosti však platí - nepanikárme. Psík je určite dosť vystrašený sám, strach a stres z nás vycíti. Možno len zabehol a nevie nájsť cestu späť domov, možno ho niekto vyhodil a po uliciach sa už túla niekoľko dní. Aby sme sa k nemu dostali bližšie, nerobme prudké pohyby a nekričme na neho. Často pomáha, ak máme po ruke niečo dobré, na čo ho môžeme k sebe nalákať.

Ak ho máme na dosah, v prvom rade musíme skontrolovať, či na sebe alebo na obojku nemá nejakú identifikačnú známku s telefónnym číslom, číslom obce či mesta, podľa ktorých by sa dal hneď dopátrať majiteľ. Ak nie, odporúčame zájsť hneď k najbližšiemu veterinárovi, ktorý overí, či má pes aplikovaný čip, vďaka ktorému bude možné kontaktovať majiteľa. Čip by už dnes mal byť aj podľa zákona povinnosťou, vieme však, že realita je iná.

Pes nemá čip, nemám čas viesť ho k veterinárovi. Čo potom?

Nález psa je v takom prípade nutné ohlásiť na mestskej alebo štátnej polícii, na obecnom úrade či v najbližšom útulku, v karanténnej stanici alebo občianskemu združeniu, ktoré sa záchrane psíkov venuje. To sú miesta, kde aj majiteľ zvykne hlásiť stratu svojho psa. Ďalšou možnosťou je vziať si psíka dočasne domov a operatívne riešiť situáciu odtiaľ, teda psíka inzerovať na sociálnych sieťach. Smutné je, že niekedy nálezcovia urobia viac, aby sa dopátrali pôvodného domova psíka, ako majiteľ, ktorému sa pes stratil. 

Dôležité však je, aby sme k opusteným psíkom nezostali nikdy ľahostajní. Treba myslieť na to, že pokiaľ sa psík sám pohybuje po rušných uliciach, na vozovke či na diaľnici, môže sa stať najhoršie – zrazí ho auto alebo spôsobí dopravnú nehodu, pri ktorej sa zrania aj iní ľudia. Každé naše konanie, aj ľahostajnosť, majú dôsledky.

Na čo si dávať pozor?

Môže sa stať, že nálezca odvezie psíka do útulku do iného mesta a ak nie je daný psík čipovaný, znižuje sa tým šanca, že si pôvodný majiteľ psíka nájde. To sa deje najmä v dedinskom prostredí. Preto ak už máme psíka chyteného na provizórnej vôdzke alebo naloženého v aute, dajme si tú námahu, aby sme vyhľadali pomoc v najbližšom okolí alebo si aspoň zapamätajme presnú lokalitu, kde sme psíka našli. Pár dobrých fotografií je vždy výhodou.

Chybou je aj polovičná pomoc, ktorá vôbec psíkovi v konečnom dôsledku nemusí byť prospešná. Síce nahlásime psíka na polícii či v útulku, nepočkáme však na „mieste činu“, kým po neho pomoc dorazí. Psík sa môže pohybovať veľmi rýchlo a do príchodu pomoci odísť ďaleko. Uvedomme si, že zatúlané psíky nám do cesty neprichádzajú každý deň, preto ak už sa rozhodneme konať, tak poriadne. Potom sa dostaví aj dobrý pocit z pomoci a záchrany, ten stojí za to! 

Značka: stratil sa mi pes. A prečo?

Najčastejšie nachádzame na ulici psíkov, ktorí zachytili nejaký pach a svojim pánom sa stratili. V prírode, na prechádzke, v lese, je lákadiel neúrekom, tých je však veľa aj v obydliach. Hárajúca fenka o tri ulice ďalej? Vy o nej ani netušíte, ale vaše psy ju určite cítia. V období okolo Silvestra a osláv príchodu nového roka bývajú úteky psov veľmi časté. Treba byť obozretný niekoľko dní pred aj po oslavách. Vybuchujúce delobuchy, petardy a ohňostroje vystrašia nejedného psíka, ktorý nechápe, čo sa deje a snaží sa zachrániť útekom. Preto Vás prosíme, dávajte pozor na svoje psy – čipujte ich a umiestňujte im na obojky informácie s vašimi údajmi.

Ďalšou kategóriou sú psy, ktoré niekto vyhodil. Tie sa však nemajú kam vrátiť, ale vy im môžete zachránite život. Nebuďte ľahostajní k zatúlanému psiemu životu, ktorý vám vojde do cesty. O tom ako pri náleze psíka postupovať, sme sa rozprávali aj s modelkou a moderátorkou Soňou Skoncovou. Krátke video si môžete pozrieť tu na našom webe v sekcii Edukačné videá alebo na našom Youtube kanáli. Pomôžete nám aj tým, ak budete tento text či video zdieľať so svojimi známymi. Ďakujeme. 

Buďte s nami psíkom v núdzi naporúdzi

Pomôcť nám počas celého roka môžete takto:

Benefičná burza 2% z dane

ZVOLEN A OKOLIE

0948 213 214

0948 891 391