Blog

K sérii krátkych edukačných videí sme pre vás pripravili aj túto sekciu písaných textov. Venujeme sa v nich témam, ktoré zaznejú aj vo videách, no podrobnejšie. Aby ste v dialógoch s blízkymi mohli presnejšie argumentovať a my viac scitlivovať verejnosť. Pretože aj na psoch záleží. Do sčítania!


Prestaňme veriť mýtom o kabelkových a bojových psoch. Nič také totiž neexistuje

Čím menšie, tým lepšie?

Malé psie plemená, ktoré často slúžia ako módny doplnok a sú ich plné internetové predaje, označujeme mnohokrát hanlivo a najmä nesprávne – kabelkové psy. Aby sme vyvrátili mýtus o tom, že psíky ako yorkshirské teriéry či maltézske psíky patria do kabelky, musíme si najskôr uvedomiť jedno – neexistuje nijaká mini alebo extra mini verzia týchto psíkov. Je to mýtus! Každý pes, každé plemeno psa, má jednu optimálnu veľkosť, pod ktorou ich registruje aj Medzinárodná kynologická federácia.

Zmenšeniny týchto psíkov, ktoré niekedy vážia aj menej ako jedno kilo, sú krížence často tých najmenších a najslabších jedincov z predchádzajúceho vrhu. Tieto psíky trpia zdravotnými problémami a pre slabú imunitu sú náchylné na rôzne ochorenia. Sú hlavným predmetom zárobkovej činnosti množiteľov, ktorí ich predávajú ako lacné šteniatka z malo či veľkochovov, kde tieto psy väčšinou žijú v absolútne nevyhovujúcich podmienkach. Nepodporujte takýto biznis ani vy. Nie je to IN.

Patria sem psíky ako čivava, yorkshirský teriér, shih-tzu, ale aj maltézsky psík a mnohé ďalšie. Na jednom z natáčaní našich edukačných videí sa zúčastnil aj kríženec yorshirského teriéra Jess. Pozrieme sa preto bližšie na jeho plemeno ako na zástupcu takzvaných kabelkových psíkov, aby sme zistili a dokázali, že sem vlastne vôbec nepatrí.  

Yorkshirský teriér nie je pes do kabelky

Pri každom jednom psíkovi, či je malý alebo veľký, či ho chceme mať doma v posteli alebo vonku na záhrade, si musíme uvedomiť, na aký účel bolo jeho plemeno vyšľachtené. Psy ako Jess boli šľachtené na prácu vo Veľkej Británii - pretože boli malí a obratní, ľudia ich využívali na odchyt potkanov. Majú pevnú stavbu tela.

Je to živý, inteligentný, sebavedomý a temperamentný pes, dokáže byť aj poriadne ostrý. Má veľa energie, ktorú potrebuje denne spotrebovať, tak ako každý teriér. No keď tieto psy nosíme v kabelkách alebo ich nikdy neuvoľníme z vôdzky, lebo sa bojíme, že im niekto iný ublíži, odopierame im to, čo im je prirodzené. Keď ich nesocializujeme, môže to vyústiť do situácie, ktorú by sme možno nikdy nečakali - aj takýto pes dokáže zareagovať agresívne, zaútočiť na iného psa alebo na človeka.

Vedeli ste o tom, že je pravdepodobnejšie, že vás pohryzie yorkšír či labrador ako stafford, pitbull alebo dokonca doga - psy označované za takzvané bojové plemená? Štatistiky to dokazujú. Aj to sú argumenty, ktoré Občianska iniciatíva Jeden meter a OZ Pes v núdzi použili v roku 2012, aby v parlamente neprešiel nezmyselný zákon o zákaze držby psov alebo o ich obmedzení.

Fuj, bojové plemená psov!

V prvom rade je dôležité vysvetliť, že nič také ako výrazy bojové plemená psov či bojové psy neexistuje. Medzinárodná kynologická federácia, ani jej tisícstranový slovník, takýto výraz nepoznajú. Ľudia, najmä tí nekompetentní a, bohužiaľ, aj médiá, však do tejto pomyselnej skupiny nesprávne zaraďujú psy ako americký pitbulteriér, stafordšírsky teriér či bulteriér, argentínsku dogu, ale aj dobermana či rotvajlera.

Tento mýtus je zrejme odvodený od psích zápasov, ktoré boli populárne od 30. rokov minulého storočia v Amerike ale aj v Európe, kde sa tieto plemená vo veľkom využívali na zápasenie. Na boj v ringu ale dokážete naučiť hocijakého psa, aj yorkšíra alebo čivavu. Pôvod týchto psov a to, na čo boli šlachtené, však spočíva niekde inde. Myslite na to, že psy, ktoré môžu byť nebezpečné pre okolie, nie je možné vymedziť na základe plemennej príslušnosti. Agresivita psov je spôsobená nevhodným zaobchádzaním majiteľa so zvieraťom bez ohľadu na jeho plemeno.

Na natáčaní edukačných videí nášho OZ-tka sa podieľal pitbulteriér Hugo, pozrime sa preto na jeho vlastnosti ako jedného zo zástupcov takzvaných bojových psov. Hugo je pitbulteriér, ktorý bol ešte v minulom storočí považovaní za takmer najvhodnejšieho rodinného psa. Na tom sa nič nezmenilo, iba my ľudia sme z nich urobili monštrá. Dodnes doplácajú na svoj výzor - mohutnú stavbu tela, svaly a energiu, ktorú v sebe majú a vo väčšine prípadov aj na to, kto je ich majiteľom. Sú to psy veľmi oddané človeku, chránia si svoju rodinu, sú verné a boli šlachtené tak, aby mali vyrovnanú stabilnú povahu. Navyše, ich prah bolesti sa líši od prahu bolesti iných psov, znesú omnoho viac fyzickej záťaže, aj preto sú vhodné k deťom. Teší ich pocit uznania, potrebujú veľa pozornosti a sú veľmi inteligentné. 

Na vine je ten, kto drží opraty, nie ten, kto je nimi vedený

Psy tohto typu, bohužiaľ, vlastnia aj ľudia, ktorí po nich túžia z rôznych osobných dôvodov, no nie práve tých zodpovedných a uvážených. Každý jeden pes potrebuje mať pri sebe človeka, ktorý mu bude venovať dostatok pozornosti a správny výcvik, ktoré si to ktoré plemeno vyžaduje. Pes potrebuje komplexné fyzické a stabilné sociálne prostredie. To sú vplyvy, ktoré majú enormný dopad na správanie a prejav psa - jednotlivca, nie plemena alebo celej skupiny psov. Nie všetky psy majú rovnaké návyky a správanie. Čomu ich človek naučí, alebo ak ich nenaučí vôbec ničomu, to sa im stane vlastným.

Psy ako Hugo teda nie sú agresívnejšie k ľuďom, nie viac ako iné plemená psov. Na to nie sú nijaké dôkazy, je to len stereotypné zovšeobecnenie. Nie je to bojový pes a už vôbec nie je hlúpy. Ani jeho uhryznutie nie je silnejšie ako u iných zvierat. V National Geographics o tom dokonca urobili výskum, podľa ktorého má nemecký ovčiak dokonca silnejší hryz ako pitbull. Tak prečo toľko mýtov a stereotypov?

Čo môžeme urobiť pre to, aby sa vnímanie týchto psov v spoločnosti zmenilo?

Dôležité je zamyslieť sa nad tým, prečo môže byť jeden pitbull kanisterapeutickým psom a druhý napadne človeka? Asi preto, akého má doma pána. Zlý chovateľ môže vyrobiť aj z na pohľad neškodnej malej čivavy psa, ktorý bude napádať deti alebo ľudí na ulici. Taký istý chovateľ vychová aj z pitbulla takzvaného zabijaka, ako ich v médiách ľudia radi nazývajú.

Prípadom nešťastia medzi človekom a psom sa dá predísť a je dôležité doriešiť dôsledky konania do konca – potrestaný by mal byť najmä človek. Problémom so psami nie sú psy ako také, problémom sú ľudia. Stačí sa len začať zameriavať na ten správny koniec vôdzky.

O téme kabelkových a bojových psov sme sa rozprávali aj s hercom Oliverom Oswaldom. Krátke video si môžete pozrieť tu na našom webe v sekcii Edukačné videá alebo na našom Youtube kanáli.

Buďte s nami psíkom v núdzi naporúdzi

Pomôcť nám počas celého roka môžete takto:

Benefičná burza 2% z dane

ZVOLEN A OKOLIE

0948 213 214

0948 891 391