https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25 Pes v núdzi | Prečo si každý pes zaslúži kvalitnú stravu?

Blog

K sérii krátkych edukačných videí sme pre vás pripravili aj túto sekciu písaných textov. Venujeme sa v nich témam, ktoré zaznejú aj vo videách, no podrobnejšie. Aby ste v dialógoch s blízkymi mohli presnejšie argumentovať a my viac scitlivovať verejnosť. Pretože aj na psoch záleží. Do sčítania!


Prečo si každý pes zaslúži kvalitnú stravu?

Každý pes, vlastne každé zviera, potrebuje k plnohodnotnému a zdravému životu kvalitnú stravu. To sa týka všetkých tvorov, aj ľudí. Cítime sa my dobre, keď pravidelne jeme polotovary či ťažké jedlá alebo si pokrmy pripravujeme z nekvalitných surovín? Na túto problematiku sa môžeme pozrieť aj z iného pohľadu – prečo by sme mali seba kŕmiť kvalitnými potravinami a svojim psom dávať nekvalitné granule alebo mäso?

Nebuďme pokrytci. Dbajme viac o to, čo jedia naše psy a aj o to, čo jedia psy v útulkoch. Nie sú psami o nič menej ako tie, čo máme doma. Je to veľmi dôležité uvedomenie, ktoré ešte stále chápe len málo útulkových darcov.

Psy nerozdeľujeme na rovné a tie rovnejšie

Aj tie útulkové potrebujú kvalitnú potravu, možno ešte viac ako tie naše „domáce“. Do útulku prichádza drvivá väčšina psíkov podvýživená, slabá, v zlom zdravotnom stave. Kvalitná potrava napomáha celkovému zlepšeniu ich stavu a rýchlejšej regenerácii organizmu. Do útulku prichádzajú tiež psy, ktoré boli dlhodobo kŕmené nesprávne, bez dostatku potrebných živín pre správny vývin alebo jedli nepravidelne, napríklad psy z rómskych osád.

Toto všetko musia opatrovatelia v útulkoch psom vykompenzovať, nastaviť im správny stravovací plán. Nie je to jednoduché a kúpou nekvalitných, často tých najlacnejších granúl z bežných supermarketov, im nijako nepomôžeme, hoci si v dobrej viere myslíme, že sme útulkom a psíkom pomohli. Opak je pravdou, psíkom tým môžeme aj ublížiť.

Všetko má svoje dôsledky

Vo všeobecnosti platí, že nesprávna strava bez dostatku živín spôsobuje psom tráviace ťažkosti. Jedným z prvých znakov, ktoré si môžeme všimnúť, nielen na psíkoch z útulku, ale aj na tých našich, sú problémy pri vyprázdňovaní. Riedka stolica, nepravidelná stolica, akútne „pytačky“ von, pretože psík neudrží stolicu. Ak sa toto deje aj vašim psíkom, mali by ste sa zamyslieť nad tým, čím svoje psy kŕmite. Nekvalitná strava môže viesť až ku kožným problémom, ktorých liečba by stála vás aj útulky stovky eur.

Čo sa týka psíkov z útulku, tráviace potiaže môžu mať aj zo stresu a strachu z nového prostredia, kde je príliš veľa cudzích psov v pomerne malom priestore. Ak im k tomu pridáme nekvalitné „chemické“ granule, ich problém ešte znásobíme. Ak ignorujeme špeciálne potreby psov – alergikov, diabetikov, kastrovaných psov či obéznych psov a podávame im v útulku nekvalitné granule, ich zdravotný stav tým zhoršujeme.

Áno, v útulkoch nájdete aj obézne psy. V Psovi v núdzi sme mali také prípady tiež, naposledy to bol Bruchty. Väčšinu svojho života prežil na reťazi alebo zavretý v koterci bez pohybu a so zlou, nekvalitnou stereotypnou stravou, potreboval a stále potrebuje veľmi dobrú a výživnú stravu na to, aby sa dostal do stavu, ktorý mu je prirodzený.

Ktoré granule áno a ktoré nie?

Ako pri každom jedle, aj pri psích granulách je dôležitá receptúra. Najväčší obsah by malo mať v granuliach samotné mäso určeného druhu a stavu, najlepšie sú tie čerstvé alebo sušené. Ak krmivo obsahuje obilniny, potom sú lepšie tie bezlepkové. Nemali by prevyšovať množstvo živočíšnych bielkovín, ktoré pes potrebuje pre zdravý rast a život. Samozrejme, kým nemá nejakú špeciálnu diétu.

V tých najlepších receptúrach sa namiesto obilnín nachádzajú ovocie a zelenina. Dbajte na prírodne konzervanty, výlučne! A vyhnite sa farbivám, ochucovadlám, soli a chemickým konzervantom. Granule sú pre psíkov z útulku, ale aj pre tie naše doma, základom jedálnička. Prispôsobte ich preto aj veku, fyzickej aktivite, telesným a zdravotným predispozíciám. 

Zaručuje cena kvalitu?

Áno aj nie. Zdravý sedliacky rozum aj matematika nepustia a mali by sme vedieť, že ak za 10kg granúl zaplatíme pomaly menej ako desať eur, nebudú to asi granule roka, ale skôr odpadové suroviny, ktoré ktosi ešte zužitkoval na to, aby zarobil na psoch. Ani cenovo vyššie, omnoho vyššie granule nezaručujú maximálnu kvalitu. Riaďte sa vždy zložením. Zlaté pravidlo hovorí – pokiaľ sú na prvom mieste, čo sa obsahu granúl týka, obilniny, najmä pšenica a kukurica a rastlinné bielkoviny, spozornite a nekupujte ich.

V takýchto granuliach zrejme nebude kvalitná ani živočíšna zložka. Obsahujú zrejme skôr vedľajšie živočíšne produkty ako mleté paprčky, zobáky či dokonca perie. Takéto granule nedodajú vašim psom žiadnu nutričnú hodnotu, tráviacim traktom doslova len prejdú.

Dvakrát meraj, raz rež

Treba zdôrazniť, že útulky nie sú nevďačné organizácie, ktoré si chcú silou mocou diktovať, čo im majú alebo nemajú ľudia darovať. Najlepšie však z praxe vedia, čo psy potrebujú. Majú teda právo na to verejnosť upozorniť. Navyše svoju prácu so zvieratami často robia bez nároku na odmenu a svojou prácou zastupujú zložky tohto štátu a samospráv, ktoré problematiku psíkov v núdzi neriešia. Česť výnimkám.

Odporúčame sa preto každému, kto má psíka doma alebo chce byť plnohodnotným a dobrým darcom do útulku, zamyslieť nad niekoľkými vecami – ak nekŕmite svojho psíka nekvalitnými granulami, prečo chcete také granule venovať psíkom v útulkoch? Sú psíky z útulkov o niečo menej psami ako tie, ktoré máte doma? Nie, nie sú.

Existuje spôsob, ktorý vám pomoc útulkom uľahčí

Kliknite na webový portál preutulky.sk, vyberte si útulok, ktorému chcete pomôcť a nepotrvá vám to viac ako niekoľko minút. Nájdete tam zoznam vecí, ktoré daný útulok aktuálne potrebuje. Veľmi jednoducho objednáte, čo uznáte za vhodné a servis tejto stránky dokonca granule či iné krmivo, za ktoré zaplatíte, útulku ešte aj dovezie. Nemusíte nikam chodiť, nič ťažké nosiť a ešte aj presne viete, ktorý útulok používa aké krmivo. Všetko vybavíte od stola len použitím platobnej karty. A psíkovia budú vďaka vám nielen nasýtení, ale aj zdraví. Ak by ste sa rozhodli pomôcť nám, OZ Pes v núdzi, nájdete nás tam pod číslom 73. Ďakujeme!

O tom ako správne stravovať nielen našich, ale aj útulkových psíkov sme sa rozprávali s významnou osobou československej scény zmiešaných bojových športov Robom Pukačom. Krátke video si môžete pozrieť tu na našom webe v sekcii Edukačné videá alebo na našom Youtube kanáli. Pomôžete nám aj tým, ak budete tento text či video zdieľať so svojimi známymi. Ďakujeme. 

Buďte s nami psíkom v núdzi naporúdzi

Pomôcť nám počas celého roka môžete takto:

Benefičná burza 2% z dane

ZVOLEN A OKOLIE

0948 213 214

0948 891 391


https://www.traditionrolex.com/25