Blog

K sérii krátkych edukačných videí sme pre vás pripravili aj túto sekciu písaných textov. Venujeme sa v nich témam, ktoré zaznejú aj vo videách, no podrobnejšie. Aby ste v dialógoch s blízkymi mohli presnejšie argumentovať a my viac scitlivovať verejnosť. Pretože aj na psoch záleží. Do sčítania!


Na koho sa obrátiť, keď sme svedkami týrania zvierat?

Čo by sme si mali uvedomiť, keď sa staneme svedkami týrania alebo nevhodného zaobchádzania so psami či inými zvieratami?

Odpoveď je jednoduchá, no urobiť prvý krok už možno také ľahké nie je, hoci by to malo byť samozrejmosťou. Treba si však uvedomiť, že či už týranie vidíme na vlastné oči alebo mám na týranie zvieraťa podozrenie, nikdy nečakajme, že sa situácia zmení sama. Nečakajme, že príde niekto iný, kto určite zasiahne. Ani nemrhajme čas premýšľaním, či je vhodné riešenie tyrana nahlásiť, alebo nie. Je, rovnako ako je to nutné v prípade týrania ľudí. Aj zvieratá sú živé cítiace tvory.

SOS

Najrýchlejšou voľbou by dnes, po schválení novely veterinárneho zákona, ktorú zjednodušene voláme „zviera nie je vec“, mala byť pre nahlasovateľa polícia. Možností je však niekoľko – týranie zvierat môžeme nahlásiť aj priamo Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS). Samozrejme, pri štátnych úradoch treba rátať s istou byrokraciou. Čosi také by však nemalo nikoho odradiť od toho, aby zabránil ďalšiemu nevhodnému správaniu človeka k zvieraťu, prípadne jeho úmrtiu. 

Máte strach zasiahnuť?

Ak má človek strach urobiť takýto krok sám, môže vyhľadať pomoc hoci aj v najbližšom útulku či karanténnej stanici, musí si však uvedomiť, že je to o jeden krok v pomoci týraným zvieratám navyše. Aj tí druhí budú musieť za nás osloviť políciu či veterinárnu správu a čas je v prípade týrania drahocenný, najmä pre trpiace zviera.

Dnes už máme na Slovensku konečne aj orgán ombudsmana pre zvieratá. Je to tím dobrovoľníkov, no zároveň odborníkov a právnikov, ktorí sa vyznajú v legislatíve a denne riešia desiatky podnetov týrania všetkých druhov zvierat. Nahlásiť podnet zvieraciemu ombudsmanovi môžete telefonicky ale aj cez kontaktný formulár na webovej stránke ombudsmana. Je to absolútne diskrétne. Ak nechcete byť do prípadu viac zaangažovaní, nemusíte. Aby mohol ombudsman dosiahnuť v takomto prípade spravodlivosť, zabezpečiť odobratie dôkazov a podať trestné oznámenie s vidinou potrestania tyrana, musíte mu poskytnúť čo najviac informácií o týraní zvieraťa.

Myslite na dôkazy

Úradom ale aj polícii a ombudsmanovi by ste mali presne opísať situáciu a okolnosti, kedy a kde ste boli svedkom týrania, či je to jednorázová záležitosť alebo sa to deje opakovane, aký je psychický a fyzický stav zvieraťa – či je podvýživené, bité, či chodí na vlastných nohách alebo má vážne zranenia, či je na reťazi alebo niekde zamknuté. Každá situácia si vyžaduje iný opis, musíte si však zapamätať, že čím viac detailov o prípade máte, tým viac vyšetrovateľovi, nech už je to ktokoľvek, pomôžete proces urýchliť. Samozrejme, ak tyrana poznáte, nahláste aj jeho meno a základné údaje.  

Čo je týranie zvierat?

Hovoríme o prípadoch ako vyhladovanie na smrť, dobitie či iné fyzické poškodenie, o organizovaní psích zápasov či o držaní zvierat v katastrofálnych podmienkach určených na množenie šteniat. Týranie zvieraťa však znamená aj úmyselné štvanie zvierat proti ľuďom či iným zvieratám, úmyselné zbavenie sa zvieraťa na ulici alebo usmrtením, fyzické a psychické týranie, držanie na krátkej reťazi, život zvieraťa bez prístrešku v treskúcej zime. Je ich však omnoho viac.

K nijakému správaniu, ktoré sa vymyká tomu etickému, by sme nemali byť ľahostajní. Týraných a opustených zvierat je stále príliš veľa a potrestaných prípadov príliš málo. Podľa štatistík ochrancov zvierat a zvieracieho ombudsmana šlo za posledných sedem rokov na Slovensku do väzenia za týranie zvierat len šesť ľudí. To je smiešne! Pritom v útulkoch končia ročne tisícky nechcených a utýraných zvierat. Ak chceme žiť v slušnej spoločnosti, mali by sme začať od seba – nebyť slepý pred krutosťou a nespravodlivosťou voči slabším.

Budeme radi, ak tento „návod ako na to“ zazdieľate aj so svojimi známymi. O téme týrania zvierat a ako v takých prípadoch postupovať, sme sa rozprávali aj s hercom Richardom Autnerom. Krátke video si môžete pozrieť tu na našom webe v sekcii Edukačné videá alebo na našom Youtube kanáli

Buďte s nami psíkom v núdzi naporúdzi

Pomôcť nám počas celého roka môžete takto:

Benefičná burza 2% z dane

ZVOLEN A OKOLIE

0948 213 214

0948 891 391