https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25https://www.traditionrolex.com/25 Pes v núdzi | Na čo všetko by ste mali myslieť, než si domov prinesiete psíka?

Blog

K sérii krátkych edukačných videí sme pre vás pripravili aj túto sekciu písaných textov. Venujeme sa v nich témam, ktoré zaznejú aj vo videách, no podrobnejšie. Aby ste v dialógoch s blízkymi mohli presnejšie argumentovať a my viac scitlivovať verejnosť. Pretože aj na psoch záleží. Do sčítania!


Na čo všetko by ste mali myslieť, než si domov prinesiete psíka?

Ak uvažujete o tom, že sa pes má stať súčasťou vášho života, musíte sa zamyslieť nad záväzkom, ktorý tento krok prináša. Ste na to doma pripravení? Čo všetko potrebujete pred príchodom psíka zvážiť? 

 Aby ste si nemysleli, že vám dávame rady len tak, bezprizorne a neoprávnene, mali by ste vedieť, že sme OZ Pes v núdzi a už desať rokov zachraňujeme, resocializujeme a staráme sa o psy, ktoré na Slovensku zostali v núdzi. Často i z dôvodu zanedbanej starostlivosti, nevhodného výberu plemena, nezodpovednosti, nevedomosti a predsudkom ľudí.

Našimi rukami už prešlo viac ako dvetisíc psov, ktorým sme našli nové adoptívne rodiny. Práca v teréne však nestačí. Cítime potrebu vyvracať mýty o chove a starostlivosti o psov, ale aj scitlivieť verejnosť v správaní k nim. Aj preto si teraz, prosíme vás, prečítajte tento článok.

Čo vplýva negatívne na vás, bude aj na vášho psa

Mať doma psa je dlhodobý emocionálny a finančný záväzok. Všetky aspekty vášho života budú vplývať aj na vášho psa a na vaše spolužitie. Čo teda musíte zvážiť pred tým, než sa rozhodnete mať štvornohého kamoša? Svoje individuálne predpoklady. Tie môžeme rozdeliť do niekoľkých bodov, k nim samozrejme patrí séria otázok, ktoré vám napovedia, či ste vhodným kandidátom na adopciu psíka.

1. Rodinná situácia. Súhlasí váš partner/partnerka s adopciou či kúpou psíka? Má k zvieratám vzťah? Nemá niekto v rodine napríklad alergiu na srsť? Mnohé psy končia na ulici ako nechcené či nepodarené prekvapenia. 

2. Životný priestor. Je priestor vášho domu alebo bytu, v ktorom bývate, dostatočne veľký aj pre štvornohého miláčika? Úzkosť z nedostatku priestoru, najmä počas dňa, keď pes trávi čas v byte či v dome sám, môže mať nepekné dôsledky. 

3. Životný štýl. Aký je váš životný štýl? Pri výbere psíka je to často opomínaný fakt, na ktorý môžete doplatiť obaja. Ste aktívny športovec alebo naopak radšej oddychujete doma? Ako veľmi ste v práci vyťažený? Ste pripravený na dovolenku so psom alebo sa vám o psíka počas dovolenky má kto postarať?

4. Financie. A čo vaša peňaženka? Zvládne ďalšieho člena rodiny?  Jeho stravovanie, základné potreby a veterinárnu starostlivosť, či prípadné iné nečakané náklady? Pes si rovnako ako človek vyžaduje okrem pozornosti aj plnohodnotnú starostlivosť pre dobrý a zdravý život. 

Chce byť váš pes vaším psom?

Ak ste si istý, že ste na psíka pripravený, stále zostáva odpovedať si na otázku, či je psík pripravený na vás. Čo od psíka očakávate? Predtým, ako si starostlivo vyberiete plemeno, pozrite sa v krátkosti na to, aké sú vaše predstavy o ideálnom psíkovi. Aj tie sa dajú rozdeliť minimálne takto:

5. Aký pán taký pes. Aké vlastnosti by mal váš psí priateľ mať? Mal by mať rád deti alebo dlhé prechádzky, aportovanie alebo uprednostňujete skôr pokojné psíky, ktoré sa radšej túlia doma na gauči ako behajú po vonku? Na túto otázku si ľahko odpoviete pri zvažovaní vášho životného štýlu. 

6. Sen verzus skutočnosť. Každý máme slabosť pre isté plemená psov. V realite však musíme dobre zvážiť, či sme pre vysnívané plemeno vhodní kandidáti na adopciu. Urobte si o tomto plemene prieskum a myslite pri tom na všetky predchádzajúce body. Opýtajte sa známych alebo sa poraďte s odborníkmi. Nesústreďte sa na jedno plemeno, hľadajte medzi nimi to, ktoré zodpovedá vlastnostiam a charakteru vhodné k tým vašim. Ak skutočne chcete mať v živote plnohodnotný vzťah so psom, nemalo by vám záležať na tom, či je to čistokrvná kólia s papiermi alebo kríženec z útulku.

Pes bude potrebovať vašu pozornosť počas celého svojho života, nie len pár dní v roku. Stane sa vašou každodennou súčasťou. Ak ste pripravený, choďte do toho! Neoľutujete to. Psy sú predsa najlepší priatelia človeka.

O tom, ako si správne vybrať psíka, sme sa rozprávali s moderátorkou a milovníčkou zvierat Jankou Hospodárovou. Krátke video si môžete pozrieť tu na našom webe v sekcii Edukačné videá alebo na našom Youtube kanáli. Pomôžete nám aj tým, ak budete tento text či video zdieľať so svojimi známymi. Ďakujeme. 

Buďte s nami psíkom v núdzi naporúdzi

Pomôcť nám počas celého roka môžete takto:

Benefičná burza 2% z dane

ZVOLEN A OKOLIE

0948 213 214

0948 891 391


https://www.traditionrolex.com/25